Στην αίθουσα «Σταύρος Νιάρχος» της Εθνικής Λυρικής Σκηνής βρέθηκε το βράδυ της Τετάρτης ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Στέφανος Κασσελάκης.
Το Μπαλέτο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής παρουσιάζει μια νέα παραγωγή του μπαλέτου Κάρμεν, σε χορογραφία του σπουδαίου Σουηδού χορογράφου Γιόαν Ίνγκερ, η οποία πρωτοπαρουσιάστηκε το 2015 στη Μαδρίτη από το Εθνικό Μπαλέτο της Ισπανίας.
Η εξόρμηση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ απέκτησε και πολιτικό χρώμα, αφού συνοδεύονταν από τον Πρόεδρο της Κοινοβουλευτικής Ομάδας Σωκράτη Φάμελλο, αποδεικνύοντας ότι για την Κουμουνδούρου οι Τέχνες και ο Πολιτισμός είναι οικογενειακή υπόθεση, δεδομένης και της παρουσίας του συζύγου του Τάιλερ Μακμπέθ.